reklama

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa pieszych

Policja Cieszyn
 Policja Cieszyn

Poprawa bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego jest głównym celem działań, prowadzonych dzisiaj przez policjantów cieszyńskiej drogówki. Od początku roku na drogach województwa śląskiego zginęło już 17 pieszych, w tym dwie osoby na drogach naszego powiatu. W trakcie akcji stróże prawa będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w rejonie przejść dla pieszych. Nie będzie taryfy ulgowej dla niebezpiecznych manewrów wyprzedzania przed przejściem, czy omijania pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

 
W związku ze wzrostem liczby zdarzeń z udziałem pieszych, policjanci ruchu drogowego cieszyńskiego garnizonu prowadzą dzisiaj działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Od początku roku w wypadkach drogowych na terenie całego województwa śląskiego zginęło już 17 pieszych, z czego dwoje pieszych w powiecie cieszyńskim .

W trakcie policyjnej akcji mundurowi będą zwracali szczególną uwagę na niewłaściwe i niebezpieczne zachowania kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla nieodpowiedzialnych kierowców wyprzedzających na przejściu lub omijających pojazd, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Wykroczenia te, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, zagrożone są mandatem w wysokości 1500 złotych i 10 punktami karnymi.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo - nie tylko poza obszarem zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych wielokrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru. Podczas przechodzenia przez przejście zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a wtargnięcie przed nadjeżdżający pojazd jest wykroczeniem.

Wzajemny szacunek i partnerstwo na drodze, połączone ze stosowaniem się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.