reklama

W jaki sposób obchodzi się Wszystkich Świętych na świecie?
Dzień Wszystkich Świętych jest głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze. Okazuje się, że nie tylko w niej. Zmarli są czczeni i wspominani na całym świecie. Jak to zrobić?

2021-11-03 08:52:38 Artykuł Partnera 1150


fot. wszystkich świętych
 fot. wszystkich świętych

Dzień Wszystkich Świętych jest głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze. Okazuje się, że nie tylko w niej. Zmarli są czczeni i wspominani na całym świecie. Jak to zrobić?

My najlepiej znamy polskie tradycje, więc możemy o tym dużo napisać. Odwiedzamy groby i intencje naszych bliskich, a na cmentarzach w wielu miejscach Polski sprzedawane są tradycyjne słodycze. Dziś jednak chcieliśmy napisać trochę o innych krajach, w których to święto jest obchodzone, choć ich zwyczaje są mniej znane.

Meksyk

Meksykański Dzień Zmarłych, czyli Dia de los Muertos w Meksyku, to fascynujące połączenie tradycji pogańskich i chrześcijańskich. Obchody trwają od 31 października do 2 listopada. Są one podzielone na dwie części. Druga część święta, 1.11 lub 2.11, przeznaczona jest dla dorosłych zmarłych. Kultura meksykańska uważa Dzień Zmarłych za radosną okazję. Mieszkańcy spędzają dużo czasu na przygotowaniach do niego, sprzedając w sklepach słodycze i ozdoby. Całe rodziny odwiedzają cmentarze, aby złożyć na grobach swoje ulubione potrawy. Dzieci zostawiają na grobach zabawki. Powszechnym zwyczajem jest spożywanie posiłków na cmentarzach. Często może to trwać całą noc.

Gruzja

W Gruzji Poniedziałek Wielkanocny jest dniem pamięci o zmarłych. Jest to czas wspominania zmarłych członków rodziny i odwiedzania ich grobów. Wznosi się toasty za zmarłych, a na ich grobach leje się wino. Tradycją jest kładzenie jajek na grobach zmarłych i wznoszenie za nich toastów. Dla nas te zwyczaje mogą wydawać się dziwne, ale Gruzini są do nich przywiązani.

Niemcy

Katolicy w Niemczech obchodzą dzień Wszystkich Świętych. Mieszkają oni głównie na południu kraju. Święto to obchodzone jest w Niemczech podobnie jak w Polsce. Odwiedza się groby, zapala znicze i modli się. Państwa katolickie w tym dniu nie pracują, natomiast kraje protestanckie nie obchodzą tego święta w żaden szczególny sposób. Dzień ten znany jest w Niemczech jako "dzień ciszy" i wprowadza nastrój refleksji, a nie rozrywki.

Ekwador

Dzień Wszystkich Świętych w tym południowoamerykańskim kraju obchodzony jest z całą rodziną. Głównym punktem obchodów jest wspólny obiad, który składa się głównie z chleba w kształcie dziecka i colada morada. Przed rozpoczęciem jedzenia Ekwadorczycy odwiedzają groby i ucztują na cześć swoich bliskich. Na cmentarzach gra się również w kości - wyrzucona liczba wskazuje życzenia lub żale zmarłych członków rodziny.