reklama

URODZINOWY PREZENT

fot. Policja Cieszyn
 fot. Policja Cieszyn

Urodziny każdemu kojarzą się z mocą pozytywnych emocji i cudownymi upominkami. Chwile spędzone w gronie rodziny i przyjaciół solenizantowi i rodzinie często pozwalają stworzyć naprawdę wyjątkowe wspomnienia, do których chce się wracać przez długie lata. Nie w przypadku związanym z wczorajszym występem dwóch kierowców…

Policjanci cieszyńskiej grupy SPEED, patrolując odcinek drogi krajowej DK 81, czyli popularnej „Wiślanki”, w niedzielne popołudnie reagowali na wiele zdarzeń, w których kierowcy nie do końca jechali zgodnie z prawem. Jednak dwie interwencje na swój sposób były nietypowe. Najpierw zarejestrowali wykroczenie kierującego hyundaiem mężczyzny, który przekroczył dozwoloną prędkość o 27 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h. W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci dali mu sygnał do zatrzymania włączając sygnały uprzywilejowania. Okazało się, że kierujący innym pojazdem, który poruszał się bezpośrednio przed zatrzymywanym do kontroli hyundaiem, postanowił również się zatrzymać w miejscu kontroli. Kierujący toyotą swoim zachowaniem zwrócił uwagę mundurowych, którzy również i jego poddali kontroli. Na widok policjantów w zachowanie kierowcy toyoty wkradło się zdenerwowanie, ale to zrozumiałe, bo miał ku temu powody. Okazało się, że znajduje się on w stanie nietrzeźwości – badanie alkomatem wskazało, że ma 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Do tego miał już zatrzymane prawo jazdy za kierowanie … pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodać należy, że kierowca toyoty świętował w ten dzień urodziny, a prezent, którego był autorem, zapewne do wymarzonych nie należy.
Niestety, na tym interwencja policjantów grupy SPEED się nie skończyła. Okazało się, że i kierowca zatrzymanego za przekroczenie prędkości hyundaia jest w stanie nietrzeźwości- badanie alkomatem wskazało, że w wydychanym przez niego powietrzu było prawie dwa promile alkoholu. Kierowca hyundaia nie obchodził w ten dzień urodzin, ale tłumaczył, że spieszył się na urodziny syna ... Mieszkaniec Tarnowskich Gór w związku z przekroczeniem prędkości otrzymał mandat, a za kierowanie w stanie nietrzeźwości mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy. Samochód w dniu urodzin odebrał syn...

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości, ucieczki z miejsca zdarzenia oraz jeżeli kierowca będzie spożywał alkohol po zdarzeniu, ale przed poddaniem badaniom w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie.

Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu!

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.
Niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.