Płyty gumowe - rodzaje i zastosowania
W ostatnich latach wykańczania i aranżowania wnętrz w branżach przemysłowych, rolniczych, komercyjnych, budowlanych oraz użyteczności publicznych coraz częściej stosuje się płyty gumowe, jako element wykończenia powierzchni technicznych i nie tylko
2021-09-29 08:51:35 Artykuł Partnera 1275
Płyty gumowe posiadają szereg zastosowań niemal w każdym rzemiośle, są łatwe i elastyczne w obróbce, łatwe w montażu, demontażu oraz konserwacji. Guma wytwarzana jest w procesie wulkanizacji kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Stopień ostatecznego chemicznego wykonania decyduje o elastyczności oraz zastosowaniu docelowej gumy. Stale rozwijający się współczesny przemysł stawia na trwałe, solidne ale i bezpieczne możliwości technologiczne, takim rozwiązaniem są właśnie płyty gumowe.
Płyty gumowe- zastosowanie.
Jedną z zalet płyt jest ich właściwość antywibracyjna, płyty gumowe pod maszyny lub inne ciężkie urządzenia tłumią wytwarzane przez nie drgania. W zależności od rodzaju materiału płyty gumowe mogą być odporne na wszelkie ciężkie środki chemiczne, na oleje lub nawet niszczący dla standardowej gumy ozon. Płyty gumowe są świetnym izolatorem, doskonale zabezpieczają przez porażeniem prądem. Są odporne na ścieranie, wytrzymują duże obciążenia stałe i zmienne, dlatego każdy zakład produkcyjny, warsztat, hala, magazyn powinien być wyposażony w płyty gumowe. Do trudnych warunków pracy na przykład w halach produkcyjnych stosuje się płyty gumowe zbrojone cienką stalą nierdzewną lub z mikro włóknami. Jednocześnie płyta gumowa chroni każdą posadzkę przed zniszczeniami powstającymi przez czynniki zewnętrzne. Biorąc pod uwagę odporność na promienie UV coraz częściej możemy spotkać je na balkonie- nie ma możliwości poślizgu przy deszczu lub śniegu i podleganiu różnym odbarwieniom, lub na placach zabaw oraz placach rozrywkowo- sportowych. Gumy o odpowiedniej grubości i elastyczności zapobiegają urazom podczas zabawy i ćwiczeń, stosowane w okolicach urządzeń lub na całej powierzchni użytkowej. Klienci indywidualni tzw. majsterkowicze coraz częściej zakupują cienkie płyty gumowe do wyposażenia warsztatów lub garaży jako osłony stołów warsztatowych. Właściciele siłowni doskonale znają efekt hałasu odbijających się ciężarów o podłogę w ich salach fitness, dlatego wykonanie gumowych podłóg w salach crossfit lub typowo kulturystycznych stało się teraz standardem, które tłumią hałas i drgania. Zachowanie odpowiedniej czystości nie sprawia problemów, ponieważ powierzchnie doskonale podlegają czyszczeniu i renowacji. Jedną z wad stosowania gum jest ich dość specyficzny zapach, wielu producentów rozwiązało ten problem wdrażając w obieg gumy bezzapachowe. W budownictwie z płyt gumowych wykonuje się poprzez wycinanie uszczelki płaskie, podkładki, elementy wibroizolacyjne, odboje, uszczelki techniczne, uszczelki wodne, dość często uszczelki z płyt gumowych służą do przerw technologicznych, do tzw. dylatacji.
Płyty gumowe- rodzaje.
Dostępne są w różnych kolorach( pozwalają na ułożenie barwnych wzorów), granulacjach (dostosowanie do użytkowalności), grubościach (dostosowanie do funkcjonalności) i wymiarach dopasowane pod projekt wykonawczy, np. SBR- ogólnego przeznaczenia, NBR- olejoodporne, EPDM wykonane z kauczuku chloroprenowego CR, do kontaktu z żywnością itd. Z płyt gumowych wykonuje się poprzez wycinanie uszczelki płaskie, podkładki, elementy wibroizolacyjne, odboje, uszczelki techniczne.