reklama

Pellet to też odnawialne źródło energii
Ostatnie lata przyniosły dynamiczny wzrost popularności odnawialnych źródeł energii. Obecnie na topie jest fotowoltaika. Wynika to z atrakcyjnych programów dotacyjnych i chęci uniezależnienia się od monopolistycznych operatorów energetycznych. Swoje lata świetności przeżywały także kolektory słoneczne, które do dzisiaj widnieją na dachach polskich domów. Ciekawą alternatywą dla solarów są pompy ciepła, które w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych pracują wydajnie przez cały rok. Rozważając o dostępnych możliwościach związanych z odnawialnymi źródłami energii, często zapominamy o biomasie. Jest ona obecnie najpopularniejszym, czystym źródłem energii.

2020-12-30 11:47:16 Artykuł Partnera 1941


pelletdefro
 pelletdefro

W wielu polskich domach spotyka się biomasę w postaci pelletu. Jest to niezwykle efektywny sposób ogrzewania domu. Wynika to zarówno z charakterystyki samego paliwa jak i ze specyfiki kotłów na pellet (bądź kominków na pellet, które znajdziesz na Defro.pl). Są to nowoczesne urządzenia, które spełniają wszystkie wymogi współczesnego ogrzewnictwa. Co więcej, czołowi producenci ciągle rozwijają swoje produkty, dzięki czemu, niezmiennie od kilku lat, kotły zasilane pelletem są najchętniej wybieranym źródłem ciepła. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. Pellet drzewny jako odnawialne źródło energii posiada szereg zalet w kontekście ochrony środowiska. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób dbamy o nasze otoczenie ogrzewając dom biomasą.

Właściwości pelletu

Ekologiczność pelletu wynika bezpośrednio z jego właściwości fizyko-chemicznych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tego paliwa:

  •    Średnica - 6 - 12 mm
  •    Długość - 4 – 5 średnic
  •    Gęstość nasypowa - 500 – 600 kg / m3
  •    Zawartość wilgoci - 8 – 12 %
  •    Zawartość popiołu < 0,5 %
  •    Zawartość części drobnych < 1,5 %
  •    Wartość opałowa - 17 – 18 MJ / kg
  •    Zawartość siarki ≤ 0,08 %
  •    Zawartość chlorków ≤ 0,03 %

Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Jest to bardzo efektywny sposób wykorzystania odpadów w tartakach czy też w zakładach, które swoją produkcję opierają na drewnie.

Potwierdzeniem tego, że spalanie pelletu ma znacznie łagodniejszy wpływ na środowisko, jest poniższa tabela przedstawiająca porównanie emisyjności biomasy i węgla:

 

tabeladefropl
 tabeladefropl

Kotły na pellet

Ważną funkcję w ekologiczności pelletu pełnią również kotły dedykowane do spalania tego paliwa. Obecnie są to w pełni zautomatyzowane urządzenia o wysokiej sprawności. Dostępne na rynku piece na pellet posiadają certyfikat Ecodesign. Co to oznacza? Przede wszystkim jest to potwierdzenie niskiej emisyjności. Ekoprojekt narzuca w tym obszarze restrykcyjne normy. Ponadto, wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to sprawność uwzględniająca pracę kotła z mocą maksymalną oraz z mocą obniżoną. Daje to rzetelny obraz faktycznych możliwości urządzenia grzewczego.

Duże znaczenie dla współczesnego konsumenta ma automatyzacja pracy. Kotły na pellet (np. Defro) doskonale wpisują się w te standardy. Można nimi sterować za pomocą urządzeń mobilnych a ich obsługa ogranicza się do uzupełnienia zasobnika, raz na kilka dni.