Ostre zapalenie krtani u dziecka - sposoby leczenia i domowego łagodzenia objawów
Świszczący oddech, trudności w oddychaniu, szczekający kaszel i chrypka to typowe objawy zapalenie krtani. Jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź!
2020-12-23 12:22:57 Artykuł Partnera 1562
Ostre zapalenie krtani u dziecka - infekcja wirusowa czy bakteryjna?
Ostre zapalenie krtani u dziecka, tak jak wiele innych infekcji górnych dróg oddechowych, w głównej mierze wywołują wirusy. Choroba często pojawia się w okresie sezonowych zachorowań, zwłaszcza w grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Ma to związek, z jednej strony, z łatwą drogą szerzenia się wirusów (drogą kropelkową), a z drugiej, z odmienną budową anatomiczną krtani u dzieci i ich nie do końca wykształconym układem immunologicznym. Duża liczba zachorowań na zapalenie krtani u dzieci czy też wszystkich chorób z tzw. kręgu krupu występuje na przełomie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, zwłaszcza u maluchów pomiędzy 3. a 6. rokiem życia oraz dzieci obciążonych astmą i alergią.
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej ma podłoże wirusowe. Choroba przebiega dość łagodnie, objawia się:
- bólem gardła,
- trudnościami w przełykaniu,
- szczekającym kaszlem,
- chrypką,
- charakterystycznym świszczącym oddechem,
- stanem podgorączkowym, rzadziej gorączką powyżej 38 stopni C.
Niepokojącym objawem są tu z pewnością problemy z oddychaniem. Duszność jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, dlatego gdy pojawia się zapalenie krtani u niemowlaka, zwykle konieczne jest leczenie szpitalne.
Hospitalizacja jest niezbędna również w przypadku zdiagnozowania u dziecka zapalenia nagłośni. Ostre nagłośniowe zapalenie krtani ma podłoże bakteryjne. Choroba objawia się nie tylko wysoką gorączką, lecz także postępującą niewydolnością oddechową. Dziecko w takim stanie wymaga natychmiastowej konsultacji laryngologicznej i anestezjologicznej. Zmiany w obrębie krtani i jej obrzęk niosą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego chory wymaga rychłego udrożnienia dróg oddechowych poprzez podanie leków, a niekiedy nawet zastosowania intubacji lub tracheotomii.
Wirusowe zapalenie krtani u dziecka kończy się pobytem w szpitalu jedynie dla 5% pacjentów, nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z wizyty pediatrycznej. Przy objawach, takich jak stridor czy świszczący oddech, należy wykluczyć obecność ciała obcego w drogach oddechowych, refluks przełykowo-żołądkowy oraz astmę oskrzelową. Do tego niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - jakie leki?
Leczenie zapalenia krtani u dziecka zależy od wieku pacjenta oraz nasilenia choroby. Przy podgłośniowym zapaleniu krtani u dzieci i łagodnych objawach zwykle wystarczy leczenie objawowe. Polega ono na wdrożeniu środków łagodzących dolegliwości.
- Na stan podgorączkowy i złe samopoczucie zwykle zaleca się dzieciom paracetamol.
- Na ból gardła tabletki lub aerozole, np. z benzydaminą.
- Na katar i niedrożny nos krople obkurczające błonę śluzową itd.
- Czasem lekarz podejmuje decyzję o podaniu leków przeciwwirusowych.
W przypadku ostrego i ciężkiego przebiegu zapalenia krtani u dzieci, włącza się glikokortykosteroidy (dożylnie, domięśniowo) oraz epinefrynę (adrenaliną) w nebulizacji. Niekiedy konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych, przeciwhistaminowych i uspokajających. W dalszej kolejności przechodzi się do terapii glikokortykosteroidami i adrenaliną. Dziecko przebywające w szpitalu musi być stale monitorowane, między innymi z pomocą fiberoskopu.
Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - domowe sposoby
Domowe sposoby na zapalenie krtani mają przede wszystkim nawilżyć błony śluzowe gardła i pomóc w udrażnianiu układu oddechowego. Dlatego w leczeniu należy zadbać o to, aby:
- podawać dziecku dużo ciepłych płynów,
- dwa razy dziennie wykonywać inhalację,
- utrzymać w mieszkaniu odpowiednią temperaturę (max. 22 stopnie C) i wilgotność powietrza (60%).
Nie można zapominać o regularnym wietrzeniu, czyli pozostawieniu otwartych na oścież okien przez kilka minut - w tym czasie warto wyłączyć kaloryfery i wyprowadzić wszystkich domowników do innego pomieszczenia.
W leczeniu domowym warto sięgnąć po dobrze znane, ,,naturalne antybiotyki” - miód, propolis, imbir, czosnek. Korzystne będzie też zwiększenie dawki witaminy C, najlepiej w postaci czarnej porzeczki, dzikiej róży, cytrusów, ale też natki pietruszki, papryki i dyni. Właściwą dietę można wesprzeć suplementami witaminowymi z witaminą C i rutyną. Bardzo ważne jest, aby w okresie choroby zapewnić dziecku izolację i odpoczynek. Wirusy łatwo przenoszą się drogą kontaktową, przez co bez trudu mogą wywołać zakażenie u pozostałych domowników. Co więcej, osłabiają odporność, przez co organizm jest bardziej narażony na działanie innych chorobotwórczych drobnoustrojów.
Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci zwykle mija w przeciągu 7-10 dni. Dłużej utrzymującą się pozostałością po chorobie często jest mokry kaszel, będący efektem zaburzenia przez wirusy czynności ruchowych rzęsek. Aby go złagodzić, należy stosować powyższe domowe sposoby na zapalenie krtani u dziecka, aż do ustąpienia wszystkich objawów.