reklama

NIESPOKOJNY WEEKEND NA DROGACH POWIATU
W miniony weekend na drogach powiatu doszło do dwóch wypadków drogowych, w których łącznie ranne zostały 4 osoby. Ponadto cieszyńscy funkcjonariusze odnotowali aż 13 kolizji drogowych i zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Bądźmy ostrożni!

fot
 fot

Policjanci każdego dnia dbają o to, by na naszych drogach nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, a bezmyślni i nieodpowiedzialni kierowcy byli z nich usuwani. Niestety mimo wysiłków policjantów wciąż dochodzi do groźnych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, które najczęściej są wynikiem błędnych decyzji kierowców.

W miniony weekend cieszyńscy policjanci pracowali na miejscu dwóch groźnych wypadków. Najpierw w sobotę (25 marca) około godz. 12.55, w Bażanowicach na ul. Cieszyńskiej, kierujący citroenem 65-latek z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w jadącego z przeciwka opla, kierowanego przez 53-letniego mężczyznę. Wszyscy uczestnicy zdarzenia, zarówno kierujący, jak i 68-letni pasażer opla, zostali przewiezieni do szpital. Droga w miejscu zdarzenia była nieprzejezdna, wyznaczone zostały objazdy. Uczestniczące w zdarzeniu pojazdy były holowane. Mundurowi, w związku z uszkodzeniami samochodów, zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów.

Do drugiego niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę (26 marca) około godz. 19:40 w Chybiu na ul. Bielskiej. Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący fiatem 23-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, która przechodziła przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. Do zdarzenia doszło wieczorem, kiedy padał deszcz. Pamiętajmy, że w takich warunkach trzeba zachować szczególną ostrożność i pełną koncentrację. Pierwszej pomocy pieszej udzielili funkcjonariusze straży pożarnej. Policjanci zatrzymali młodemu kierowcy prawo jazdy i sąd zadecyduje, czy będzie wobec niego stosował zakaz prowadzenia pojazdów. Dodać należy, że piesza najprawdopodobniej przechodząc przez jezdnię, rozmawiała przez telefon. Przypominamy o zmianach w przepisach ruchu drogowego- obecnie pieszemu Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych-w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych. Wchodząc na przejście dla pieszych komórkę powinno się odłożyć i koncentrować na tym, co dzieje się na drodze. Korzystanie z telefonu na pasach w świetle najnowszych przepisów jest wykroczeniem. Pieszy, który nie dostosuje się do nowego prawa, może zostać ukarany grzywną sięgającą 300 zł.

W obydwu przypadkach Policjanci z cieszyńskiej komendy wykonali na miejscu tych zdarzeń niezbędne czynności w postaci oględzin pojazdów, ustalenia świadków zdarzenia, jak i udzielenia pomocy uczestnikom.

Do dwóch groźnie wyglądających kolizji doszło w Skoczowie na ul. Katowickiej, w rejonie skrzyżowania na drodze krajowej DK81. Najpierw w piątek (24 marca) godz. 13:20 kierujący oplem nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdami i najechał na tył hyundaia, a ten efektem domina na volkswagena polo i BMW. Drugie zdarzenie miało miejsce w niedziele, kiedy to 22-letni kierowca fiata zignorował sygnały świetlne i wjechał na skrzyżowanie, doprowadzając do zderzenia z mercedesem i volvo. Łącznie w zdarzeniu uczestniczyło 6 osób. Na szczęście w każdym z tych zdarzeń, nikt nie odniósł żadnych obrażeń i postępowanie zakończone zostało wysokimi mandatami dla kierujących.

Policjanci zatrzymali również dwie osoby, które prowadziły w stanie nietrzeźwości. Pierwszy z nich w ręce mundurowych wpadł w Wiśle. 30-latek kierował VW Polo mając w wydychanym powietrzu prawie 3 promile alkoholu. W tym stanie wjechał w budynek… Drugi kierowca został zatrzymany w Skoczowie na ul. Wiślańskiej- 51-latek „wydmuchał” promil alkoholu. Każdy kierowca jadący ,,na podwójnym gazie’’ musi liczyć się nie tylko z grożącą mu karą grzywny, ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności (Kodeks Karny przewiduje karę do dwóch lat więzienia), ale także z obowiązkowym zakazem prowadzenia pojazdów, jak również świadczeniem pieniężnym.

Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, że podczas wiosennej aury warunku na drodze zmieniają się nagle, od tych prawie letnich na zimowe i odwrotnie. W takich warunkach nie trudno, aby nasza koncentracja była obniżona, dlatego niezmiennie apelujemy- samochód to nie zabawka, a kierowanie to nie zabawa, tylko odpowiedzialność. PAMIĘTAJMY! Podczas poruszania się po drogach nie jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie, ale i za innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym bądźmy ostrożni, rozważni i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.


 
 
Ocena: 0/5 (0)