reklama

NIE ODŚNIEŻYŁ POJAZDU, DLATEGO DOSTAŁ MANDAT

fot. Policja Cieszyn
 fot. Policja Cieszyn

Dach, przód, tył pojazdu i światła. Wszystko pokryte śniegiem. Tak pędził na basen 33-letni kierowca skody. Nie uszło to uwadze policjantów z cieszyńskiej drogówki, dlatego mężczyzna finalnie poniósł konsekwencje swojego niedbalstwa. Apelujemy, aby szczególnie teraz, przy bardzo trudnych warunkach na drodze, dokładnie odśnieżyć auto i sprawdzić jego stan techniczny!

Policjanci wydziału ruchu drogowego cieszyńskiej drogówki podczas patrolu na ulicy Bielskiej w Cieszynie zauważyli samochód, który „transportował” sporą ilość śniegu. Pojazd jechał jak jedna wielka śnieżna kula. To za sprawą kierowcy, który nie zadbał, by auto właściwie przygotować do jazdy. W pośpiechu na basen 33-latek zdążył odśnieżyć szybę zapominając przy tym o pozostałej części pojazdu, w tym o światłach, które są jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa na drodze. Nie trzeba też dodawać, że zalegający na samochodzie śnieg mógł w każdej chwili zsunąć się i spaść na jezdnię przed inny pojazd jadący za nieodpowiedzialnym kierowcą stwarzając niepotrzebne zagrożenie. Konsekwencją tego niedbalstwa mógł być poślizg, wypadek, a więc niepotrzebne narażenie czyjegoś zdrowia i życia.Takie rzeczy łatwo przewidzieć.
Przy tym wszystkim warto też wziąć pod uwagę zaletę odśnieżania- oczywiście jazda takim samochodem jest bezpieczniejsza, a "zaprzyjaźnianie" się w ten sposób z naszym autem pozwoli dobrze go obejrzeć, zauważyć ewentualne usterki. Dodatkowo mozna rozgrzać mięśnie przed rozpoczęciem tak odpowiedzialnego zadania, jakim jest kierowanie samochodem- szczególnie w zimę.
Kierowca skody rady związane z zaletami odśnieżonego samochodu zapamięta na długo, tak jak i to, że warto „śpieszyć się powoli” i w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo. Za „nielegalny transport” śniegu, czyli nieodświeżenie pojazdu został ukarany wysokim mandatem karnym.
Przypominamy, że artykuł 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem. Grozi za to mandat do 3000 złotych. Pamiętajmy o odśnieżaniu pojazdów, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym.