reklama

Na czym polega odzyskiwanie danych z telefonu?
Chyba wielu osobom zdarzyło się w życiu takie sytuacje, gdzie doszło do utraty danych zapisanych na komputerze, telefonie, czy różnych nośnikach pamięci. Zazwyczaj, jeżeli straciliśmy ważne dla nas zdjęcia, firmy, czy inne pliki, dochodzimy przyczyny takiej usterki.

odzyskiwanie-danych-z-telefonu
 odzyskiwanie-danych-z-telefonu

Chyba wielu osobom zdarzyło się w życiu takie sytuacje, gdzie doszło do utraty danych zapisanych na komputerze, telefonie, czy różnych nośnikach pamięci. Zazwyczaj, jeżeli straciliśmy ważne dla nas zdjęcia, firmy, czy inne pliki, dochodzimy przyczyny takiej usterki. Naturalnie najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie tego typu sytuację, ale nie zawsze uda się zrobić back up, dodatkowe kopie i tak dalej. Jeżeli jednak konieczne jest odzyskiwanie danych z telefonu, musimy wiedzieć, czym ono jest i jak do tego się zabrać.

Odzyskiwanie danych z telefonu – podstawowe informacje

Niektórzy uważają, że odzyskiwanie danych z telefonu to nic trudnego, ale jeżeli dokładnie zastanowimy się nad tym procesem, powinniśmy pamiętać, że do tego jest potrzebna konkretna wiedza i umiejętności. Jeżeli przez przypadek skasowaliśmy jakieś zdjęcia czy filmy, czy inne pliki, które znajdowały się na naszym telefonie, być może uda nam się dość szybko i je odzyskać, ale istotną rolę odgrywa tutaj fakt, jak zapisane i kasowane są dane w systemach operacyjnych naszych telefonów. Tak naprawdę niezależnie od tego, czy posiadamy nasz telefon z systemem operacyjnym Windows, iOS, czy Android, odzyskiwanie danych z telefonu jest możliwa, ale musimy pamiętać o tym, by cały ten proces powierzyć fachowcom. Zazwyczaj dzieje się tak, że system operacyjny naszego telefonu zaznacza pliki, które mają być trwale usunięte, ale mija trochę czasu, zanim dojdzie do całkowitego usunięcia danych. Dzieje się tak ze względu na to, że kasowanie danych stanowiłoby dodatkowo operację, która obciąża system. Tak naprawdę nasze dane znikną z pamięci urządzenia wtedy, kiedy dopiero zostały nadpisane.

Oczywiście o tym, jak szybko dojdzie do nadpisania pewnych danych, decyduje spora ilość czynników. Znaczenie będzie miała tutaj ilość dostępnego miejsca w naszym telefonie, liczba operacji, jakie aktualnie wykonujemy, a także rozmiar dysku i dostępnej pamięci. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, do odzyskiwania danych z telefonów było możliwe, powinniśmy bezwzględnie zaprzestać wykonywanych czynności na urządzeniu udać się do doświadczonych fachowców, którzy zajmują się tego typu zadaniami.

Odzyskiwanie danych z telefonu a darmowe aplikacje 

Bez względu na to, czy utraciliśmy zdjęcia, filmy, czy chcemy zadbać o dostęp do plików innego formatu, które zostały usunięte, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Samodzielnie podejmowane próby dotyczące uzyskania ponownego dostępu do danych, które zostały skasowane przez przypadek, mogą skończyć się fiaskiem. Naturalnie zdajemy sobie sprawę z tego, że w internecie znajdziemy mnóstwo darmowych programów, które zapewniają nas o tym, że wystarczy pobrać i zainstalować konkretny program lub aplikację, a w dalszym etapie postępować zgodnie z instrukcją, by odzyskiwanie danych było w ogóle możliwe. Niemniej jednak nic bardziej mylnego i musimy zdawać sobie sprawę również z tego, że tego typu działanie wcale nie posłuży naszemu urządzeniu.

Odzyskiwanie danych z telefonu – czy zawsze jest możliwe?

Oczywiście specjaliści na całym świecie w wielu laboratoriach specjalistycznych pracują nad tym, by odzyskiwanie danych z telefonu i innych urządzeń, czy różnych nośników pamięci, było w ogóle możliwe. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to proces tam łatwy i oczywisty, Jak mogłoby się wydawać. Niekiedy wyspecjalizowany zespół może uzyskać dostęp do danych, które zostały trwale usunięte lub zniszczone w wyniku mechanicznego uszkodzenia nośnika pamięci. Niekiedy może nawet się udać odzyskać dane z urządzenia, które brały udział w pożarze czy powodzi. Wszystko rzecz jasna zależy od stopnia uszkodzenia oraz od tego, kiedy doszło do utraty danych.

Podsumowanie

Jak widać, odzyskiwanie danych z telefonu co prawda wydaje się procesem łatwym i oczywistym, ale w praktyce wcale tak nie jest. by mieć pewność, że nasze dane uda się odzyskać przynajmniej częściowo, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych fachowców. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że nie każdy informatyk, czy nie każdy znawca elektroniki poradzi sobie z tego typu zadaniem. Cały proces może być naprawdę skomplikowany i wymagający, dlatego też również nie należy podejmować samodzielnie tego typu czynności.