reklama

Jak zlikwidować szkodę z AC i na jakie odszkodowanie możesz liczyć?
Moment zagapienia się na drodze i niestety, stało się – spowodowałeś wypadek. Na szczęście to nic groźnego, nikt nie ucierpiał, a straty poszkodowanego pokryje OC. Gorzej że Twój samochód również oberwał i już wiesz, że jego naprawa będzie Cię trochę kosztować. Czy tych kosztów dałoby się uniknąć? Tak, gdybyś zadbał o kupno ubezpieczenia AC.

2020-12-07 11:07:27 Artykuł Partnera 1287


wypadek samochodowy
 wypadek samochodowy

Czy wiesz, że porównując ceny ubezpieczeń online, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych? To nie żart! Pewien kierowca Hyundaia skorzystał z kalkulatora na mubi.pl i zapłacił za OC swojego samochodu zaledwie 347 zł (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-hyundai/)! Tak niska składka to z kolei nie tylko oszczędności, ale też realna szansa, by dobrać do polisy dodatkowe opcje, np. bardzo przydatne autocasco. Co warto o nim wiedzieć?

Czy ubezpieczenie AC musi być drogie?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że w przeciwieństwie do OC, nie musisz go kupować. Wielu kierowców się jednak na to decyduje, mimo że koszty często nie są najmniejsze. Korzyści płynące z posiadania AC często je jednak przewyższają, a poza tym to nie tak, że wysokości składki ubezpieczeniowej nie da się obniżyć.

Wręcz przeciwnie, sposobów na to jest przynajmniej kilka, poczynając od zakupu pakietu ubezpieczeń online, co jest zawsze korzystniejsze, niż kupowanie każdej polisy osobno. Ponadto w grę wchodzą konkretne zapisy dotyczące samego AC, które mają jednak również bezpośredni wpływ na wysokość ewentualnego odszkodowania. O co dokładnie chodzi?

Koszt AC i wysokość odszkodowania – od czego zależą?

Zarówno cena samego ubezpieczenia AC, jak i kwota odszkodowania, na jaką będziesz mógł liczyć po szkodzie, zależą od kilku czynników. Zaliczamy do nich:

  • wybór wariantu rozliczenia,
  • amortyzację części,
  • udział własny.

O każdej z wymienionych opcji możesz zdecydować przy kupnie ubezpieczenia, co ma to o tyle istotne znaczenie, że wpływa nie tylko na cenę polisy, ale też na kwotę rekompensaty, na jaką będziesz mógł liczyć po doznanej szkodzie. Oczywiście w zależności od rodzaju i stopnia tej szkody.

Bo trzeba pamiętać, że wspomniane czynniki dotyczą tylko sytuacji, gdy dojdzie do szkody częściowej, czyli takiej, po której możliwa jest naprawa auta. Gdyby doszło do szkody całkowitej, czyli zniszczenia pojazdu w stopniu uniemożliwiającym jego naprawdę, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie równe wartości samochodu pomniejszonej o cenę wraku.

Sposób rozliczenia szkody to kluczowa sprawa w ubezpieczeniu AC

Bardzo ważną sprawą związaną z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia autocasco, jest wybór wariantu rozliczenia. W artykule „Likwidacja szkody z AC – jak naprawić samochód dzięki autocasco”, można przeczytać o dwóch możliwych wariantach.

  1. Wariant bezgotówkowy (warsztatowy) – polega na przekazaniu uszkodzonego auta do warsztatu, który rozlicza się nie z Tobą, lecz bezpośrednio z ubezpieczycielem.
  2. Wariant gotówkowy (kosztorysowy) – polega na ocenie szkód przez ubezpieczyciela i wypłacie odszkodowania, z którego samodzielnie finansujesz naprawę.

Bezgotówkowy sposób likwidacji szkody jest znacznie wygodniejszy, ale co za tym idzie, trzeba za niego więcej zapłacić przy opłacaniu składki. Koszt można obniżyć, np. uzgadniając z ubezpieczycielem, że do naprawy zostaną użyte części zamienne, a nie oryginalne.

Jeżeli bardziej niż wygodę cenisz oszczędność, wybierz tańszy wariant kosztorysowy. Cenę składki można przy nim obniżyć jeszcze bardziej, jeżeli ubezpieczyciel bierze pod uwagę amortyzację części (spadek ich wartości przez stopniowe zużywanie się) lub uwzględnia Twój udział własny (określona część kosztów napraw, którą będziesz musiał ponieść sam). Pamiętaj jednak, że to wszystko wiąże się z pomniejszeniem wysokości odszkodowania.

O czym musisz pamiętać przy zgłaszaniu szkody?

Jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpi też Twój samochód lub np. zauważysz na nim uszkodzenie spowodowane przez nieznanego kierowcę, możesz się starać o odszkodowanie z AC. Aby je otrzymać musisz jednak wykonać pierwszy obowiązkowy krok, czyli zgłosić szkodzę swojemu ubezpieczycielowi. Jak to zrobić?

Na szczęście to nic trudnego. Wystarczy skontaktować się z firmą choćby telefonicznie (numer telefonu znajdziesz w polisie) lub mailowo. Bardzo ważne jest przy tym, żeby zrobić to w odpowiednim terminie. Co to znaczy?

To zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Zawierając umowę ubezpieczenia, otrzymasz dokument zwany OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W nim znajdziesz dokładne informacje na temat czasu przewidzianego na zgłoszenie szkody. Czasem jest to po prostu określone jako "niezwłocznie", czasem podane są 24 godziny lub 7 dni. Dla własnego spokoju najlepiej jest zrobić to jak najszybciej po zauważeniu szkody – zwlekając, narażasz się na to, że dostaniesz niższe odszkodowanie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy w ogóle zgłaszać szkodę, bo boisz się utraty zniżek, powinieneś rozważyć kilka opcji. Przede wszystkim weź pod uwagę, że ewentualny wzrost składki nie będzie tak znaczący, jak ma to miejsce przy podobnej sytuacji z OC. Poza tym pamiętaj, że możesz się zabezpieczyć, np. kupując opcję ochrony zniżek lub dodatkowe ubezpieczenia.

Odszkodowanie z OC czy z AC – co się bardziej opłaca?

Może się zdarzyć, że Twój samochód ucierpi w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę. Przysługuje Ci wtedy odszkodowanie z OC, ale na to zwykle trzeba poczekać. Jeżeli masz autocasco, możesz wcześniej zlikwidować z niego szkodę, o ile Ci się to opłaci.

Weź pod uwagę, że zgłoszenie szkody z AC może zakończyć się utratą dotychczasowych zniżek (chyba że ubezpieczyciel uzyska zwrot odszkodowania od sprawcy). Możliwe również, że rekompensata z OC będzie wyższa, bo pokryje więcej szkód niż zniszczenia auta.

Likwidacja szkód z AC może być za to opłacalna przy nowych samochodach (odszkodowanie liczy się od wartości auta podanej na fakturze) lub w sytuacji, gdy oprócz odszkodowania z autocasco, będziesz mógł ubiegać się o środki z OC sprawcy.