reklama

Jak zamocować panele fotowoltaiczne do blachodachówki
Jeżeli jako lokalizacja instalacji wybrany został dach, to nasuwa się pytanie „Jak wykonać na nim montaż paneli fotowoltaicznych?”. Gdy pokrycie dachowe jest dopiero kładzione, można zsynchronizować działania dekarzy i montażystów fotowoltaiki. A jeśli pokrycie dachowe zostało już ułożone? Do czego zamocować panele fotowoltaiczne? Co zrobić, aby po założeniu instalacji dach był nadal szczelny? Jak nie uszkodzić pokrycia podczas montażu? W Polsce najpopularniejszym materiałem kładzionym na dachy w domkach jednorodzinnych jest blachodachówka. Na niej skupimy się w tym artykule.

2021-01-12 13:09:37 Artykuł Partnera 1780


fotowoltaika elementy mocowan
 fotowoltaika elementy mocowan

Jak nie zniszczyć dachu?

Blachodachówka jest podatna na wgniecenia i zarysowania. Uniknąć ich można, jeżeli monterzy będą chodzić w obuwiu na miękkiej podeszwie. Zakończenia drabin powinny stykać się z blachodachówką za pośrednictwem miękkich podkładek.

Do czego zamocować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne trzeba przymocować do stelaża. On zaś powinien być przytwierdzony do bryły budynku. Panele będą musiały wytrzymać podmuchy wiatru. Najlepiej zatem stelaż przykręcić do krokwi.

Gdzie są schowane krokwie?

Krokwie mogą wystawać spod pokrycia w dwóch miejscach: na dole dachu (tam, gdzie jest podbitka) lub na górze (przy kalenicy). Jeżeli nie można ich dojrzeć, trzeba zdemontować kawałek podbitki lub pokrycia kalenicy. Gdy jest to niemożliwe trzeba zajrzeć na strych. Gdy i tam nie można zlokalizować krokwi należy zdjąć kawałek pokrycia dachowego.

Do czego przyczepić szyny?

W krokwie trzeba wkręcić śruby dwugwintowe stroną z gwintem wyglądającym jak na wkrętach do drewna. Zawczasu należy wyznaczyć i nawiercić w blachodachówce otwory. Śrubę dwugwintową należy wkręcić na tyle, aby sprężysta podkładka została dociśnięta do pokrycia dachowego. Nad powierzchnię dachu wystawać będą części dwugwintów z gwintem metrycznym. Do niego montuje się szyny.

Jak uszczelnić otwory w blachodachówce?

W skład systemu do montażu fotowoltaiki wchodzą śruby dwugwintowe wraz z kompletem nakrętek, podkładek i uszczelką z syntetycznego kauczuku EPDM. Zachowuje on swoje właściwości w zakresie temperatur od –40 do +110oC. Nie jest podatny na czynniki atmosferyczne i promienie UV. Dociśnięty dopasowuje się do powierzchni bez utraty ciągłości i szczelności. Jeżeli krzywizna pokrycia jest na tyle duża, że istnieje obawa, iż uszczelka nie ułoży się odpowiednio, warto pod nią nałożyć nieco silikonu odpornego na warunki atmosferyczne.

Po co są adaptery?

Adaptery mają postać prostokątnych płytek. Wykonane są w nich dwa otwory: okrągły i podłużny. Pierwszy służy do przykręcenia do śruby dwugwintowej. Drugi przeznaczony jest do zamontowania szyny. „Fasolka” otworu pozwala na niewielkie korekty położenia szyny, aby wypoziomować stelaż.

Do czego przyczepić kable?

Okablowanie należy ułożyć przed montażem paneli. Systemowe szyny mają szczeliny i uchwyty służące do estetycznego poprowadzenia kabli. Pewnie zamocowane przewody zwiększają niezawodność instalacji fotowoltaicznej.

Czym przyczepić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są mocowane do szyn stelaża za pomocą klem (klamer). W środku stelaża używane są klemy środkowe. Na końcach - klemy końcowe.

Dlaczego warto stosować śruby młoteczkowe?

Śruby młoteczkowe w połączeniu z szyną do montażu fotowoltaiki pozwalają na demontaż panelu znajdującego się w środku pola paneli bez naruszania pozostałych. Śrubę po obróceniu można wysunąć z szyny.

Co to znaczy system do fotowoltaiki?

System do montażu fotowoltaiki zawiera dopasowane wzajemnie do siebie elementy montażowe spełniające ostre wymagania. Montaż mechaniczny musi być równie trwały jak podzespoły elektroniczne. Coraz częściej fotowoltaika objęta jest 30-letnią gwarancją. Dlatego np. w skład systemu wchodzą elementy ze stali nierdzewnej.

Panele narażone są na działanie podmuchów wiatru. Muszą być tak samo trwałe jak cały budynek. Dlatego systemy do montażu fotowoltaiki poddaje się testom w tunelach aerodynamicznych.

Korzystanie z atestowanych systemów montażowych zwiększa znacznie szansa na to, że szybko wykonane i bezawaryjnie działające instalacje będą najlepszą reklamą ich wykonawcy.

Warto zapoznać się z ofertą marki: https://www.elgo-sruby.pl/