Jak prawidłowo wydrukować pracę dyplomową?
2020-09-24 13:50:56 Artykuł Partnera 1637
Po wielu wysiłkach związanych z pisaniem pracy dyplomowej przychodzi moment, gdy trzeba nadać swojemu dziełu fizyczną formę i złożyć je w dziekanacie. Chociaż to treść pracy jest bez wątpienia najistotniejsza, bardzo ważne okazuje się również spełnienie wymagań edytorskich oraz tych dotyczących sposobu druku i oprawy przedstawianych przez konkretne uczelnie. Jeżeli złożony dokument nie będzie miał wyglądu zgodnego z ustalonymi zasadami, może zostać odrzucony mimo imponującej zawartości. Jak poprawnie wydrukować pracę dyplomową, by prezentowała się bez zarzutu i spełniała obowiązujące wymogi formalne?
Zapisywanie plików w formacie PDF
Aby praca dyplomowa wyglądała na papierze tak samo, jak na ekranie komputera i nie zmienił się jej układ treści, po skończonej edycji trzeba zapisać ją w formacie PDF. Dzięki temu tekst nie „rozjedzie się” po otwarciu dokumentu na innym komputerze czy w innym edytorze tekstu. Praca będzie przeniesiona na papier dokładnie w takiej formie, w jakiej została zapisana, bez przykrych niespodzianek. Pamiętaj o kliknięciu opcji „zapisz jako PDF”, a unikniesz zbędnego stresu oraz straty czasu i pieniędzy na ponowne drukowanie pracy dyplomowej.
Druk pracy w kolorze lub wersji czarno-białej
Każda uczelnia ma własne wymogi narzucane względem wyglądu prac licencjackich, magisterskich i innych. Jeżeli oddany dokument ich nie spełnia, może zostać odrzucony, co przesunie w czasie obronę i uzyskanie dyplomu. Zanim zaczniesz drukować napisaną pracę, niezależnie czy postanowisz zrobić to samodzielnie, czy też w punkcie ksero, sprawdź wytyczne uczelni dotyczące koloru wydruków.
Jeżeli musisz wydrukować dokument czarno-biały i planujesz uzyskać wydruki w domu, możesz korzystać z drukarki laserowej lub atramentowej. Obie zapewnią znakomite rezultaty. Każda z nich sprawdzi się również w przypadku drukowania pracy dyplomowej w kolorze. Jeśli jednak zależy Ci na bardzo wyraźnych grafikach i mocno nasyconych kolorach zdjęć czy wykresów, lepiej używać drukarki atramentowej. O jakości wydruków zadecyduje też stosowanie dobrych materiałów eksploatacyjnych. Godne polecenia są tusze Brother, co dotyczy zarówno wkładów oryginalnych, jak i zamienników pochodzących od zaufanych marek. Gdzie szukać takich materiałów w internecie, by zamówić je taniej?
Tusz do drukarki Brother znajdziesz na stronie https://www.profibiuro.pl/brother-c-86_52.html. W sklepie dostępne są też wkłady z oferty innych producentów – oryginalne i alternatywne. Bez trudu możesz odszukać zamiennik tuszu Canon lub innej dowolnej firmy, pasujący do wymagań Twojego urządzenia.
Drukowanie pracy dyplomowej w wersji jedno- i dwustronnej
Z reguły uczelnie preferują jeden z dwóch sposobów drukowania prac dyplomowych – wydruk jednostronny lub dwustronny. W przypadku pierwszego z nich numeracja stron powinna zawsze znajdować się po prawej stronie arkusza w dolnym rogu albo na środku. Lewy margines nie może być mniejszy niż 2,5 cm, żeby bez trudu udało się odczytać tekst po oprawieniu. Wydruk dwustronny pracy dyplomowej wymaga z kolei ustawienia marginesów lustrzanych. Konieczna jest też zewnętrza albo środkowa numeracja, przy czym pierwsze strony nie powinny być numerowane. Przy wydruku dwustronnym pracy dyplomowej należy zostawić pustą stronę po stronie tytułowej, a na trzeciej umieścić spis treści. Wygląd oprawy dokumentu (kolor, rozmiar itp.) oraz jej twardość zależy od wytycznych uczelni. Oprawienie pracy dyplomowej można zlecić profesjonalistom albo zająć się nim samodzielnie po zakupie odpowiednich materiałów, które na to pozwolą.
Niezależnie od tego, czy drukujesz pracę licencjacką, inżynierską lub magisterską w domu, czy też powierzasz to zadanie pracownikom drukarni bądź punktu ksero, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu dokumentu do druku. Zapisz pracę jako PDF i zadbaj o jej należyte sformatowanie. Koniecznie sprawdź, jakie wymagania względem druku i oprawy prac dyplomowych stawia uczelnia i dostosuj do nich wygląd dokumentu. Gdy drukujesz w domu, zaopatrz się w profesjonalne materiały eksploatacyjne takie jak tusze Brother bądź innej firmy, pasujące do Twojego modelu drukarki, a także w papier o wymaganej gramaturze oraz okładkę w określonym kolorze. Jeżeli natomiast powierzasz wydruk pracy dyplomowej specjalistom, pamiętaj, by przekazać im dokładne wytyczne obowiązujące na Twojej uczelni.