reklama

Jak oszczędzać, gdy inflacja galopuje?
Galopująca inflacja i rosnące koszty życia sprawiają, że większość z nas szuka sposobów na obcięcie codziennych wydatków i oszczędzanie. Jak się do tego zabrać żeby nasz standard życia się nie pogorszył? Oto kilka sprawdzonych porad, które ułatwią nam życie.

Inflacja
 Inflacja

Planowanie to podstawa!

Mnóstwo osób narzeka na rosnące koszty życia, niestety niewielu z nas kontroluje swoje comiesięczne wydatki. A to duży błąd. Bez budżetu domowego nie jesteśmy w stanie określić na co tak dokładnie wydajemy nasze pieniądze. Dlatego warto prowadzić domowy budżet. Możemy to robić w arkuszu kalkulacyjnym, specjalnej aplikacji, a nawet w zwykłym zeszycie. Nie ma to większego znaczenia, najważniejsze żeby skrupulatnie zapisywać wszystkie przychody i wydatki.

Mamy już nasz domowy budżet i wiemy jakie są nasze koszty stałe. To doskonały moment na poszukiwanie oszczędności. Na początek przyjrzyjmy się usługom, z których korzystamy teoretycznie każdego dnia. Subskrypcja w różnych serwisach, karnety na siłownię i basen czy abonamenty na telefon. Bardzo często okazuje się, że nie mamy czasu na oglądanie seriali na trzech różnych serwisach strimingowych, a siłownię widzieliśmy ostatni raz w ubiegłym roku.

Kolejna sprawa to telewizja i internet. One również kosztują niemało, zwłaszcza jeśli podsumujemy wysokość abonamentów w skali rocznej. Z drugiej strony mała kto w dzisiejszych czasach wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez stałego dostępu do internetu. W takiej sytuacji niezłym rozwiązaniem jest telewizja i Internet w pakiecie. 

Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję możemy dopasować pakiet kanałów do potrzeb naszej rodziny. Dodatkowo koszt pakietu w skali rocznej jest sporo niższy. W skali miesiąca ta suma może nie jest zbyt imponująca, jednak po dwóch latach mamy zaoszczędzoną całkiem ładną kwotą, którą możemy przeznaczyć na niespodziewane wydatki.

Więcej informacji na temat pakietów Internet i Telewizja znaleźć można na stronie https://fastinternet.pl

Eko oszczędzanie

Ceny paliwa galopują w szalonym tempie. A razem z nimi rosną też koszty naszego życie. Dlatego warto przemyśleć przynajmniej możliwość ograniczenia korzystania z samochodu. Warto zastanowić się nad wykupieniem biletu miesięcznego. Inna opcja to dojazdy rowerem czy coraz popularniejsze hulajnogą. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale ze fundujemy sobie regularne, całkowicie darmowe treningi.

Nie możemy zapominać o jedzeniu... Większość z nas wyrzuca całkiem sporo produktów spożywczych, tym samym wyrzuca do kosza swoje ciężko zarobione pieniądze. Żeby tego uniknąć starajmy się planować zakupy spożywcze. 

Nauczmy się odpowiednio przechowywać żywność i gotować. To sprawi, że będziemy wydać mniej. Dodatkowo zwiększy się nasz wpływ na odżywianie całej rodziny. A co z kawą na mieście? Taka przyjemność nie kosztuje zbyt wiele. Ot kilka do kilkunastu złotych. Niby nic, ale gdy tych kaw jest kilkadziesiąt w miesiącu, to zbiera się niezła sumka. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z ulubionej małej czarnej? Oczywiście, że nie... Wystarczy zainwestować w kubek termiczny dobrej jakości i kawę parzyć w domowym zaciszu.