reklama

Drewno kominkowe - jak składować?

2020-09-24 10:03:14 Artykuł Partnera 1155


 

Wesołek drewno
 Wesołek drewno

Drewno nadaje się do spalenia wyłącznie wtedy, kiedy jego wilgotność spadnie poniżej 20%. Aby uzyskać takie parametry, należy więc w odpowiedni sposób składować drewno kominkowe. Nieodpowiednie działania oprócz tego, że nie przyniosą spodziewanego rezultatu, mogą jednocześnie przyczynić się do tego, iż na surowcu pojawi się pleśń, a w miejscu składowania nieprzyjemny zapach stęchlizny. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sprawdzone sposoby na składowanie drewna.

Gdzie NIE składować drewna?

W pierwszej kolejności warto poruszyć kwestię, gdzie na pewno nie powinno się składować drewna. Przede wszystkim należy unikać miejsc i pomieszczeń, w których nie ma przewiewu. Takie działania narażają bowiem surowiec na pojawienie się pleśni. Ponadto na ścianie może pojawić się grzyb, a w pomieszczeniu nieprzyjemny zapach. Co więcej w pomieszczeniu zamkniętym drewno kominkowe (Poznań) może zgnić, przez co w konsekwencji stanie się ono bezużyteczne i nie do odratowania. Wilgotność drewna może spaść wyłącznie w warunkach, gdzie jest dostęp do świeżego powietrza. Drewno w ten sposób powinno "oddychać" zwykle przez okres 1,5-2 lat. 

Sposoby na składowanie drewna

Sposobów na prawidłowe składowanie drewna jest bardzo wiele. Wystarczy wybrać sposób najbardziej optymalny dla swoich możliwości przestrzennych. Długość suszenia drewna zwykle uzależniona jest od jego rodzaju. Im większa gęstość drewna, tym dłuższy czas suszenia. Drewno wykazuje najmniejszą wilgotność od listopada do marca, dlatego jest to najlepszy okres na ścinkę. Świeże drewno zwykle schnie około dwóch lat. Wyjątkiem może być drewno dębowe, które zwykle potrzebuje nawet trzech lat. 

Stos drewna i dodatkowa dekoracja 

Ścięte drewno można ułożyć w stos. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, aby stos został wykonany wyjątkowo starannie. Podczas suszenia drewno zaczyna się bowiem kurczyć, przez co niestabilna konstrukcja może się zawalić. Drewno należy zabezpieczyć od góry, aby chronić je przed deszczem. Taki sposób składowania drewna to świetna alternatywa zwłaszcza dla ludzi o zacięciu artystycznym. Drewno można układać bowiem w różnego rodzaju figury, które staną się dodatkową dekoracją wokół domu. 

Drewutnia dla posiadaczy dużej działki 

Znanym i sprawdzonym sposobem składowania drewna jest na pewno drewutnia. Jest to sposób przeznaczony zwłaszcza dla osób dysponujących wolną powierzchnią wokół domu. Drewutnię można oczywiście kupić w markecie, ale warto jednak wybudować ją samemu, co pozwoli dostosować jej wymiary i funkcje do indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Materiały do budowy drewutni można nabyć np. w firmie budowlanej MB Wesołek, która zajmuje się sprzedażą różnorodnych materiałów budowalnych wraz z transportem na terenie Wielkopolski. Dobrym pomysłem jest podział drewutni na dwie części. W jednej z nich można składować drewno świeżo ścięte, w drugiej zaś drewno z poprzednich sezonów, które nadaje się już do użytku. Będzie to duże ułatwienie dla gospodarza. Ponadto, jeśli oczywiście miejsce na to pozwoli, przy drewutni można dobudować jeszcze trzecią część zamykaną, w której znajdować się będą wszystkie niezbędne narzędzia. Taka drewutnia będzie skarbem dla prawdziwego gospodarza. 

Składowisko przy ścianie domu

Osoby, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego miejsca na działce przynależnej do domu, mogą skorzystać z dostępnych zasobów i najprostszych rozwiązań. W tym przypadku wystarczy wykorzystać ścianę domu i przy niej ułożyć stos drewna. Najlepiej sprawdzą się oczywiście ściany od południowej strony. Minusem tego rozwiązania jest jednak ryzyko pojawienia się grzyba na elewacji. Bezwzględnie należy więc pamiętać, aby zawsze drewno układać z zachowaniem kilkucentymetrowej odległości od ściany, co pozwoli niemal całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się nieestetycznych plam na ścianie.