reklama

Po czym poznać, że już czas wymienić koła do pługów?

2020-10-09 13:54:32 Artykuł Partnera 1089


Koła do pługów
 Koła do pługów

Rolnik – ojciec udanych zbiorów, sprzedawca, operator maszyn i mechanik w jednej osobie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polega praca na roli i jak wymagające jest to zajęcie. Najczęściej działalność rolników kojarzy się nam jedynie z zajmowaniem się zwierzętami oraz pracami na polu – głównie sadzeniem i zbiorem ziemniaków. Jest to całkowicie błędne przekonanie, gdyż praca na roli wymaga dobrego przygotowania do tego zawodu oraz wielu poświęceń.

Praca na roli wymaga bowiem prowadzenia określonego trybu życia oraz konsekwentnego realizowania wcześniej ustalonego planu, pozwalającego na rozsądne rozdysponowanie dostępnych funduszy. Rolnicy pracują całymi dniami, od świtu do zmierzchu i tak naprawdę żadna pora roku nie wpływa na zmniejszenie ilości pracy. Do tego zawodu trzeba być dobrze przygotowanym i wyuczonym. Rolnik powinien znać się na glebie, stosowanych pestycydach, odpowiednim czasie sadzenia warzyw a także na ich skutecznej sprzedaży. Co istotne, zawód ten opiera się również na umiejętności operowania maszynami, a także ich naprawą, dlatego dobrze jeśli rolnik zna się na naprawie, a także wie gdzie zakupić potrzebne części.

Po czym rolnik poznaje, że już czas wymienić koła w pługu?

Rolnik ma wszechstronną wiedzę. I ręce pełne roboty.

Wiosną właściciele hektarów zajmują się przygotowaniem pola pod wysiew. Do ich zadań należy usunięcie chwastów, użyźnienie gleby oraz wysiew warzyw, a następnie ich systematyczne podlewanie i opryskiwanie. Dla usprawnienia przebiegu tych prac wykorzystuje się jednak pomocne narzędzia i maszyny, które wymagają również systematycznych przeglądów, a czasem i wymian zniszczonych podzespołów. Dobrym czasem, by zająć się reparacją narzędzi jest zima. Czasem jednak zdarza się tak, że naprawa maszyny powinna być przeprowadzona w trybie natychmiastowym, niezależnie od obowiązującego sezonu. To obowiązek w przypadku, kiedy jej uszkodzenie może mieć wpływ na bezpieczeństwo pracujących osób. Przykładem mogą być zużyte lub całkiem uszkodzone koła pługa. Doświadczony rolnik od razu orientuje się, że należy je wymienić. Czasem po prostu zdarzy się, że najedzie na kamień i wymiana koła do pługów musi wtedy zostać przeprowadzona niemalże natychmiastowo, aby dalszy etap prac nie naraził pracownika na niebezpieczeństwo. Pęknięty bieżnik powoduje bowiem, że ciężar maszyny opiera się na korpusie koła, maszyna staje się więc chwiejna i niestabilna. W każdej chwili może się przewrócić i spowodować szkody na polu lub utratę zdrowia lub życia rolnika. Starty w naturalny sposób bieżnik koła sprawia natomiast, że drgania nie są absorbowane, przez co operatorowi maszyny nie będzie obsługiwało się maszyny zbyt wygodnie. Pragnąc schować pług pod wiatą, wprawne ucho rolnika, usłyszy także specyficzne dźwięki które będzie wydawało koło wymagające wymiany - praca uszkodzonego elementu z pewnością nie będzie cicha.

Odpowiedzialny rolnik zdaje sobie sprawę, że do swoich maszyn powinien wybierać tylko atestowane części i zakupuje je w znanych, renomowanych firmach, których właściciele dbają o sposób konstruowania niezawodnych części i wybór trwałych materiałów.