O czym każdy miłośnik zagranicznych podróży powinien wiedzieć?
Z badań CBOS wynika, że coraz więcej Polaków wyjeżdżając za granicę, rezygnuje z pośrednictwa biura podróży. Takie rozwiązanie ma z pewnością wiele zalet. Jesteśmy bardziej niezależni, łatwiej wybrać dogodny termin, oraz taka opcja jest zazwyczaj znacznie tańsza. Jak jednak przygotować się do takiej zagranicznej podróży, by pobyt był udany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym krótkim poradniku.
2021-05-07 17:37:28 Art. Partnera 1604
Logistyka podczas wyjazdu
Odpowiednie rozeznanie w terenie to podstawa udanego wyjazdu. Jeśli wiec już wybrałeś swój cel podróży, warto sprawdzić kilka praktycznych szczegółów. Zazwyczaj wybierając się na wycieczkę bez pośredników, decydujemy się na noclegi w hostelach, apartamentach lub na kempingu, gdzie zadbać trzeba o wyżywienia. Warto więc jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, gdzie są sklepy, jakie restauracje znajdują się w pobliżu i jakie są mniej więcej w nich ceny.
Kolejne zagadnienia to kwestia transportu. Zazwyczaj korzystamy z samolotów, na miejscu zaś można wynająć samochód z jednej z licznych firm, które znajdują się na lotnisku lub zrobić to jeszcze przed wyjazdem za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu masz więcej swobody w poruszaniu się po kraju. Inną jeszcze opcją, jest podróż własnym samochodem, w tym jednak wypadku trzeba zadbać o odpowiednie dokumenty, między innymi winiety obowiązujące w wielu krajach europejskich.
W dużych europejskich miastach warto postawić jednak na komunikację zbiorową. Dzięki temu nie będziesz musiał się przejmować szukaniem parkingu i kosztami, z jakimi się to wiąże. Szczególnie że większość dużych miast ma bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny – metro, tramwaje i autobusy dowiozą Cię wszędzie, gdzie potrzebujesz. Warto wtedy skorzystać z turystycznej karty miejskiej (Tourist Card), której koszt obejmuje nie tylko przejazdy komunikacją miejską, lecz również wejścia do różnych muzeów i instytucji kulturalnych. Takie karty można kupić między innymi w Rzymie, Paryżu, Amsterdamie, Madrycie, Barcelonie, Atenach, czy też Berlinie.
Podstawowe zwroty angielskie, które pomogą Ci się poruszać po każdym mieście
Wybierając się w podróż za granicę, warto poznać podstawowe zwroty po angielsku, które pomogą Ci w poruszaniu się po mieście. Na przykład, jeśli będziesz szukać bankomatu, wystarczy, że powiesz – Execuse me! Where can I find an ATM? – co oznacza – Przepraszam! Gdzie mogę znaleźć bankomat?
Podobne pytanie możesz zadać, szukając jakiegoś innego konkretnego miejsca np. apteki, czy punktu informacji turystycznej. Wystarczy określenie ATM. – bankomat, zamienić na Pharmacy, lub Tourist Information Point.
Poruszanie się po obcym mieście komunikacja zbiorową bywa bardzo wygodne, jednak trzeba się nieco zorientować, gdzie i jak można dojechać. Jeżeli więc nie wiesz, jak dotrzeć do interesującej Cię atrakcji turystycznej, zapytaj – How can I get to… – czyli Jak mogę dotrzeć do… i tu musisz wstawić nazwę miejsca, którego szukasz, np.: Execuse me! How, can I get to the city center? czyli Jak mogę dotrzeć do centrum miasta? W nieco bardziej rozbudowanej formie może to brzmieć również w ten sposób: Execuse me! I would like to go to the Luwr. How, can I get there? – Przepraszam! Chciałabym pójść do Luwru. Jak mogę się tam dostać?
Podstawowe zwroty angielskie pozwolą Ci również dowiedzieć się, czy dany autobus, metro lub pociąg jadą w odpowiednim kierunku. Jak to zrobić? Zapytaj po prostu – Does this bus go to the… i tu wstawiamy interesującą Cię lokalizację np. centrum miasta. Pełna wypowiedź powinna brzmieć tak: Execuse me! Does this bus go to the city center? Zależnie od sytuacji, zamiast autobusu może być pociąg, czyli train, lub metro – subway.
Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat, obejrzyj film, 5 angielskich zwrotów – znajdź się w każdym mieście na https://szybkanauka.pro/5-angielskie-zwroty-na-miescie/.
Zadbaj o bezpieczeństwo podczas podróży
Zadbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas podróży to oczywiście podstawa. Dlatego przed wyjazdem, warto dokładnie sprawdzić informacje i rekomendacje dotyczące sytuacji docelowego kraju opracowane przez MSZ. Można się z nich dowiedzieć o takich zagrożeniach jak: zwiększona przestępczość, ataki terrorystyczne, czy niebezpiecznych zjawiskach pogodowych np. huraganach.
Wybierając się do jednego z krajów europejskich dobrze wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona darmowa i umożliwia pokrycie kosztów leczenia w ramach umów podpisanych z NFZ. Warto również wykupić dodatkowo ubezpieczenie na podróż. Powinno obejmować, nie tylko pokrycie kosztów leczenia, lecz także ubezpieczenie bagażu, czy też koszty odwołania podróży Koniecznie wykup dobre ubezpieczenie, jeżeli chcesz wyjechać poza Unię Europejską, gdzie EKUZ nie obowiązuje. Choć nikt, wybierając się podróż lub na wakacje nie przewiduje choroby, czy nieszczęśliwego wypadku, jednak warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek.
Na koniec sprawdź również, czy w danym kraju jest Polska ambasada i spisz dane kontaktowe do niej na wypadek trudnych i nieprzewidzianych sytuacji.
Co musi się znaleźć w każdym bagażu?
Na koniec kilka słów o najważniejszych rzeczach, które należy ze sobą zabrać. Oczywiście dokumenty – dowód osobisty i paszport, jeżeli wybierasz się poza strefę Schengen. Niezależnie czy podróżujesz samolotem, pociągiem, czy autobusem należy mieć je zawsze przy sobie, ale schowane tak, by nie stały się łatwym łupem złodzieja.
Kolejna kwestia to pieniądze. Choć coraz chętniej posługujemy się w kraju kartami płatniczymi, jadąc za granicę, warto mieć przy sobie również gotówkę. Nie w każdym miejscu i nie za wszystko możesz bowiem zapłacić kartą, szczególnie jeśli wybierasz się do egzotycznych krajów. Wtedy miejscowa waluta jest obowiązkowa. Zwróć również uwagę, jak zabierasz pieniądze i nigdy nie chowaj całości w jedno miejsce. Jeśli bowiem zgubisz portfel, plecak, lub torbę przepadnie Ci cała gotówka.
Nie zapominaj również o apteczce podróżnej. Takie rzeczy jak plastry, bandaże, płyn do dezynfekcji oraz tabletki przeciwbólowe, zawsze warto zabrać ze sobą w podróż.