reklama

Miał ponad 2 promile i pojechał na zakupy
Prawie dwa promile alkoholu w organizmie miał 35-latek, który w takim stanie wybrał się samochodem na zakupy

2021-01-15 10:18:21 Policja Cieszyn 196


Policja Cieszyn
 Policja Cieszyn

Prawie dwa promile alkoholu w organizmie miał 35-latek, który w takim stanie wybrał się samochodem na zakupy. Wracając z nich nie zapanował nad pojazdem i uderzył w drzewo. Zgodnie z kodeksem karnym, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch i wysoka grzywna. Trzeba się także liczyć z obowiązkiem zapłaty wysokiego świadczenia na rzecz instytucji zajmującej się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

 
Do zdarzenia doszło tuż po północy 14 stycznia w Chybiu na ulicy Targowej. Policjanci w trakcie patrolu zauważyli, jak jadący przed nimi  pojazd nagle zjeżdża z drogi. Okazało się, że kierujący skodą mężczyzna zjechał z jedni na skarpę i uderzył w drzewo. Z pojazdu wyszedł o własnych siłach, nic mu się nie stało. W rozmowie z policjantami okazało się, że wracał z zakupów, a powodem kolizji nie była śliska nawierzchnia i padający śnieg, a alkohol krążący w jego krwi. Badanie 35-latka wykazało, że miał on blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a kierującego przekazali po czynnościach pod opiekę rodziny. Niestety, nie był to jedyny kierowca, który postanowił w ten dzień prowadzić samochód. Wieczorem tego samego dnia policjanci zatrzymali kolejnego przestępcę, który stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich na drodze- tym razem 38-letni mieszkaniec powiatu kierował audi. Badanie wykazało, że miał ponad 3.6 promila. Niedługo później na ulicy Matejki w Cieszynie mundurowi z cieszyńskiej drogówki zatrzymali kolejnego mężczyznę, który nie powinien w żadnym wypadku kierować samochodem. 41-latek nie dość, że miał blisko 3 promile, to w dodatku wyprzedzał inny pojazd nie stosując się do zakazu wyprzedzania na tym odcinku drogi oraz prowadził pojazd pomimo prawomocnego zakazu sądowego oraz decyzji starosty o cofnięciu uprawnień.

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Należy się także liczyć z obowiązkiem zapłaty wysokiego świadczenia na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmującej się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności! Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo , za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż. Pamiętajmy, że na każdym spoczywa obowiązek zapobiegania przestępstwom i reagowaniu na nie. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !

Przypominamy, że niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców  m.in. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. Dlatego też w dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób wszyscy wspólnie dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Wystarczy zadzwonić na numer 112 i powiadomić najbliższą jednostkę policji o naszych podejrzeniach. Policjanci sprawdzą każdy sygnał. Być może nasza reakcja pozwoli uniknąć tragedii !