reklama

Maciej Tomczykiewicz: Decyzje władzy centralnej wpływają na jakość naszego życia

fot
 fot

Moim priorytetem jest znalezienie możliwych rozwiązań problemów wskazywanych przez mieszkańców regionu. Brak miejsc parkingowych. Zaniedbane zabytki. Długie kolejki do lekarzy specjalistów. Za mało miejsc w żłobkach. Wysokie ceny mieszkań. Niezależnie od poruszanych kwestii pojawia się zawsze pytanie: Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest między innymi ograniczenie niezależności samorządów oraz środków finansowych przez decyzje władzy centralnej.

Mieszkanie, czyli dobro luksusowe

Rządowy program Mieszkanie Plus? Zakończył się katastrofą, która pochłonęła ogromne środki finansowe. Ucierpieli na niej najemcy podpisujący umowy na niekorzystnych warunkach. Doskonałym podsumowaniem programu jest fakt, że upadł, zanim w ogóle zdążył się rozpocząć na dobre.

Nie ulega wątpliwości, że to samorządy powinny zapewniać mieszkania oraz lokale osobom w potrzebie. Dlaczego tego nie robią? Odpowiedź jest prosta. Nie mogą. Środki własne samorządów zostały ograniczone wskutek zmian podatkowych. To sprawia, że bez znacznego wsparcia budżetu państwa nie mogą realizować większych inwestycji.

Uważam, że samorządom trzeba pozwolić z powrotem gospodarować pieniędzmi, które spływają w ramach podatków. Powinny mieć większy udział w tych wydatkach. Ja gwarantuję, że samorządowcy poradzą sobie z tymi inwestycjami - pod warunkiem, że Państwo przestanie ograniczać im dostęp do środków.

Co z zabytkami?

Kolejnym problemem, który dostrzegają mieszkańcy, jest brak odpowiedniej opieki nad zabytkami. Chcę sprawić, aby wsparcie finansowe w tym obszarze nie było doraźne, ale stanowiło sprawnie działający, przewidywalny system, w którym kierunek przepływu pieniędzy nie budzi wątpliwości obywateli.

Dziś problemem nie jest brak ochrony zabytkowych budynków, tylko niedostateczne wsparcie systemowe w zakresie ich remontów. Nierzadko są to wielokrotnie droższe inwestycje od renowacji zwykłych nieruchomości. Dzieje się tak ze względu na wymagania wynikające z przepisów, którym muszą sprostać właściciele zabytkowych obiektów.

Słucham, jestem, rozwiązuję

Każdy z powyższych problemów - oraz wiele innych - można rozwiązać dzięki niezależności samorządów. Dołożę wszelkich starań, by zapewnić im możliwość podejmowania decyzji o przeznaczeniu środków finansowych na priorytetowe inwestycje w regionie!

Moim celem jest usprawnienie systemu finansowania inwestycji realizowanych przez samorządy. W ten sposób zyskają one niezależność, co przyspieszy realizację planów gmin oraz powiatów.

Czujesz, że czas na zmiany? Przybij ze mną #5 już 15 października! Znajdziesz mnie na liście nr 6 Koalicji Obywatelskiej do Sejmu – pozycja nr 5!

 
Maciej Tomczykiewicz

 
Sfinansowane przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni