reklama

Karta, abonament, a może mix - co wybrać?
Jako klient możesz zadecydować, w jaki sposób najwygodniej rozliczać się za możliwość korzystania z telefonu komórkowego – transferu danych, wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości SMS i MMS. Do wyboru masz wariant na kartę, umowę abonamentową i tzw. mix. W tym artykule przedstawiamy zalety i wady każdego z rozwiązań. Pamiętaj, żeby kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami!

2020-11-15 21:23:46 Artykuł Partnera 54


smartphone
 smartphone

1. Karta

Telefon „na kartę”, czyli pre-paid, od zawsze kojarzy się ze swobodą wyboru i powszechną dostępnością. Rzeczywiście, aby otrzymać kartę SIM z unikatowym numerem telefonu i od razu rozpocząć korzystanie z niej, wystarczy udać się do najbliższego kiosku, supermarketu czy na stację benzynową. Jej koszt wynosi zaledwie kilka-kilkanaście złotych. Od 2016 roku przy zakupie należy się wylegitymować, aby każdy numer był zarejestrowany i przypisany do konkretnej osoby.

System pre-paid polega na tym, że wykupuje się określoną sumę do wykorzystania. Zasilenie telefonu przykładową kwotą 20 złotych oznacza dostęp do połączeń, SMS-ów czy transferu danych według cennika danego operatora, aż do wyczerpania środków. Wówczas nie pozostaje nic innego jak przy pierwszej możliwej okazji ponownie zasilić konto środkami w wybranej kwocie.

Operatorzy konkurują o klienta różnymi promocjami, na przykład darmowymi połączeniami i SMS-ami do innych użytkowników w tej samej sieci. Pamiętaj jednak, że system „na kartę” wymaga od Ciebie posiadania telefonu. Kupujesz go oddzielnie, np. przez Internet, w sklepie z elektroniką lub komisie. Jeśli chodzi o transfer danych, sprawdź, gdzie znaleźć najlepszy Internet bez umowy.

Plusy:

 • powszechna dostępność i niska cena kart SIM,

 • możliwość zasilania konta w dowolnym momencie, gdy ma się na to środki,

 • ciekawe promocje oferowane przez operatorów.

Minusy:

 • konieczność posiadania własnego telefonu,

 • nie można korzystać z połączeń, danych czy SMS-ów bez zasilenia konta po wyczerpaniu środków,

 • trudność z oszacowaniem stałych wydatków na korzystanie z telefonu.

2. Abonament

Wszyscy działający w Polsce operatorzy – Play, Plus, Orange i T-Mobile – zabiegają o klientów na stałe. System pre-paid im tego nie gwarantuje, ponieważ nie jest wiążący. Tymczasem umowy abonamentowe zawiera się zwykle na okres co najmniej 24 miesięcy.

Najważniejszym atutem abonamentów jest możliwość otrzymania od ręki nowego telefonu w cenie od symbolicznej złotówki (choć realnie spłaca się go w trakcie trwania umowy). Miesięczny abonament wynosi zwykle od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych, ale operatorzy oferują wiele promocji, jak darmowy transfer danych czy bezpłatne połączenia do wszystkich sieci.

Plusy:

 • telefon od złotówki,

 • stałe koszty,

 • wiele atrakcyjnych promocji.

Minusy:

 • konieczność podpisania długiej umowy,

 • wybrany operator może nie oferować telefonu, na którym Ci zależy.

3. Mix

W ramach podsumowania warto przypomnieć, że oprócz systemu pre-paid i abonamentu istnieje jeszcze jedna możliwość, czyli tzw. mix. Wybierając mix, otrzymujesz telefon w promocyjnej cenie, zobowiązując się nie tyle do stałej opłaty abonamentowej, ile regularnych doładowań w minimalnej umówionej wysokości.

Aby dowiedzieć się więcej na temat aktualnie obowiązujących ofert i promocji, odwiedź stronę https://komorkomat.pl i zacznij oszczędzać dzięki porównaniu dostępnych na rynku produktów. Istnieje kilka sposobów na otrzymanie wymarzonego smartfona na najlepszych możliwych warunkach, ale wybór zawsze jest indywidualny i podyktowany określonymi potrzebami oraz wymaganiami.