reklama

Dywersyfikacja to podstawa inwestowania
Od kilkunastu miesięcy rzeczywistość zaskakuje nas na coraz to nowszych polach. Niełatwy orzech do zgryzienia mają także inwestorzy, którzy zastanawiają się, jak rozsądnie ulokować swoje pieniądze.

2022-03-16 09:20:48 Artykuł Partnera 731


 

Dywersyfikacja to podstawa inwestowania
 Dywersyfikacja to podstawa inwestowania

Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć inwestować większe kwoty, czy jesteś tylko „przeciętnym Kowalskim”, który chce uchronić swoje pieniądze przed inflacją, wybór, przed jakim stoisz, nie jest łatwy. Ostatnie lata obfitowały w trudne do przewidzenia zdarzenia, które potrafiły wywrócić rynki finansowe do góry nogami w mgnieniu oka. Jak zabezpieczyć swoje środki? Niestety, nie istnieją magiczne rozwiązania, które w 100% zagwarantują Ci chociaż minimalny wzrost i uchronią przed spadkami, ale jest jedna zasada, którą powinieneś wyznawać niezależnie od okoliczności. Mowa tu o:

Dywersyfikacji portfela finansowego

Co oznacza to pojęcie? Poprzez dywersyfikacje rozumie się podział wszystkich wolnych środków na kilka mniejszych części. Przykładowo, jeżeli posiadasz 50 tysięcy złotych nadwyżki, powinieneś podzielić je na kilka mniejszych kwot, np. 15 tys., 15 tys., 10 tys., 10 tys., 5 tys. i 5 tys. i każdą z nich ulokować, bądź zainwestować, w innym miejscu. Dzięki temu, nawet jeżeli jedna inwestycja nie wypali, reszta Twoich środków będzie mogła spokojnie „pracować” nad dodatnim zwrotem z inwestycji.

Im większe ryzyko, tym bardziej zachowawcza strategia

Im bardziej ryzykowny jest dany instrument finansowy, tym mniejszą część swojego majątku powinieneś w niego inwestować. Jak dzielić swoje środki? Możliwości jest sporo, ale pamiętaj, by równoważyć ryzyko. Swoje środki możesz podzielić między bankowe lokaty, metale szlachetne (jak np. złoto), obligacje, akcje notowane na giełdzie (które to nierzadko generują dywidendy) czy akcje młodych spółek organizujących crowdfundingowe emisje.

Zazwyczaj wyższe zwroty obarczone są wyższym ryzykiem

Dlatego też tak ważne jest, by większa część Twojego kapitału znajdowała się w formie, która nie powinna stracić dużo na wartości i jednocześnie może być, w razie potrzeby, upłynniona na gotówkę. Akcje młodych spółek to niezły sposób na wysokie zwroty, ale zazwyczaj trzeba na nie poczekać kilka lat, a same akcje nie są notowane na publicznych rynkach. Co więcej, nawet przeznaczając daną kwotę na konkretny instrument, możesz podzielić ją bardziej i np. kupić akcje kilku różnych biznesów.

Inwestowanie to niełatwe zajęcie, ale wynagradza włożoną pracę. Pamiętaj, że w tym wypadku nie ma drogi na skróty (o czym przekonali się m.in. klienci Amber Gold), a kluczem do sukcesu są cierpliwość i trzymanie nerwów na wodzy.