Czym jest inteligentny dom – poznaj system i usprawnienia, które ułatwiają życie
Rozwój technologiczny sprawia, że w coraz większym stopniu jesteśmy uzależnieni od elektroniki w naszym domu. Dzięki niej możemy poczuć się bezpieczniej, ale i bardziej komfortowo. Oczywiście najlepiej jeśli wszystkie elementy są ze sobą powiązane w ramach jednego systemu, a to zapewnia wykorzystanie technologii inteligentnego domu. Czym jest, jakie usprawnienia można wprowadzić i dlaczego istotne jest, aby zaplanować smart home już na etapie projektu? Te kwestie postaramy się bardzo dokładnie wyjaśnić.
2021-06-09 10:31:33 Artykuł Partnera 1536
Inteligentny dom – poznaj definicję
Automatyka wkroczyła do naszych domów. Dzięki temu za pomocą polecenia głosowego lub panelu dotykowego możemy sterować pracą różnych urządzeń, nie tylko je włączać, ale również korzystać z poszczególnych funkcji bez konieczności posiadania wielu kontrolerów czy pilotów. Nie trzeba fizycznie podchodzić do urządzenia, niepotrzebne są klasyczne włączniki światła, czy zwykłe gniazdka elektryczne. Inteligentny dom, to taki, który zapewnia najwyższy poziom ergonomii, komfortu i odpowiada na wszystkie potrzeby domowników po rozpoznaniu krótkiego komunikatu bądź jednym kliknięciu na monitorze sterującym. Nie trzeba sobie wyobrażać, jak działa inteligentny dom. Kraków jest miastem, gdzie został stworzony dom pokazowy, w którym każdy chętny przekona się, jak komfortowe może być życie ze smart usprawnieniami.
Produkty inteligentnego domu, które warto mieć
W ramach inteligentnego domu możesz zaprogramować na panelu sterującym czas podnoszenia i opuszczania rolet zewnętrznych, choć oczywiście mogą działać także na czujnik zmierzchu. Dzięki systemowi smart home zbyt wysoka temperatura, zimno, duchota, zbyt wysoka wilgotność Cię nie dotyczą, bowiem wszystko jest świetnie regulowane. Oczywiście konieczne jest zainwestowanie w maty grzewcze, a także zasilanie choćby pompą ciepła. Trzeba szukać takich rozwiązań, które świetnie współpracują z centralą systemu smart home. Niewątpliwie należy do nich również rekuperacja z odzyskiem ciepła. Ważne jest rozmieszczenie wszystkich czujników niezbędnych do prawidłowego działania systemu. Mogą to być czujniki temperatury, dymu, gazu, czadu, a także ruchu, powiązane z systemem alarmowym. Dzięki takim elementom domownicy mogą zostać uchronieni przed wieloma tragediami, np. wybuchem gazu, czy pożarem, ale również włamaniem. W smart domu nie może zabraknąć także inteligentnego oświetlenia. Nie będzie problemu z włączoną lampą w pokoju, w którym nikogo nie ma, bo dzięki zintegrowanemu systemowi sterowania można bardzo sprawnie ją wyłączyć, nawet nie będąc w danym pomieszczeniu. Jeśli jest to lampa podłączana do gniazdka, to także nie trzeba się fatygować, gdyż smart plug samodzielnie odetnie zasilanie w razie potrzeby czy konieczności. W ten sposób przede wszystkim można uniknąć zwarcia w instalacji i pożaru.
Dlaczego smart home trzeba zaplanować w trakcie projektowania instalacji elektrycznej?
Wszystkie usprawnienia umożliwiające sterowanie oświetleniem i urządzeniami na odległość muszą zostać zaplanowane na etapie projektowania instalacji. Trzeba wszak przemyśleć, gdzie znajdą się poszczególne punkty oświetleniowe, gniazda, ale i panele ścienne do sterowania. Niezwykle ważne jest także położenie centrali systemu, z którą połączone są przewodowo lub bezprzewodowo poszczególne smart urządzenia. Co ważne centrala może odpowiadać zarówno za sterowanie urządzeniami wewnątrz domu, jak i tymi znajdującymi się na zewnątrz, choćby systemem zraszania ogrodu, czy oświetleniem ogrodowym bądź automatyką bramy wjazdowej. Wszystko zatem musi zostać dokładnie obmyślone, rozplanowane, a później wykonane według założeń. Warto skorzystać z usług elektryka, który zajmuje się projektowaniem instalacji elektrycznej dla inteligentnego domu. W ten sposób instalacja będzie wydajna i będzie spełniać wszystkie potrzeby użytkowników.